Tuesday, Jul 07th

Last update07:38:32 AM GMT

Tworzenie rzeczywistości Wpływ otoczenia Działanie Księżyca przechodzącego przez pas zodiaku
Wyświetlony 17582 razy.

Działanie Księżyca przechodzącego przez pas zodiaku

Email Drukuj
Autor: Gaya

Jedna z najstarszych nauk, astrologia opisuje w jaki sposób siły grawitacji i promieniowania Słońca oraz planet wpływają na fizjologię człowieka, jego ciało, psychikę i wiele innych rzeczy. Tak zwana astromedycyna przyporządkowuje do każdego znaku zodiaku określony obszar organizmu człowieka, który podlega specyficznym wpływom danego znaku. Księżyc przemieszczając się przez pas zodiaku, przemieszcza również swe oddziaływanie po różnych obszarach ciała i istnienia człowieka.

Hipokrates mówił o pewnej zasadzie: "Nie dotykaj żelazem części ciała, na którą oddziałuje znak zodiaku, przez który przechodzi w tym czasie Księżyc". Zasada ta jest aktualna nadal i nie odnosi się jedynie do zabiegów chirurgicznych. Poruszając się po swojej orbicie okołoziemskiej Księżyc pozostaje przez 2-3 dni w każdym z 12 znaków zodiaku. Kiedy przechodzi przez określony znak, to podporządkowane mu obszary ciała są wrażliwe na pielęgnację i regenerację, ale także podatne na głębsze urazy i obciążenia. Gdy Księżyc znajduje się w określonym znaku zodiaku organizm reaguje też w specyficzny sposób na poszczególne substancje odżywcze zawarte w pokarmie. Zmianom ulega też aura pogodowa i nasz nastrój;  wpływom tym ulegamy często nieświadomie.

W jakim znaku znajduje się aktualnie Księżyc sprawdzić możemy w przykładowym Kalendarzu księżycowym

Księżyc w trygonie Ognia

Z trygonem ognia związane są cechy ciepła i suchości. Odpowiadają one cholerycznemu, skłonnemu do wybuchów typowi temperamentu. Dlatego reakcje w dniach znaków ognia są spontaniczne, szybkie i ostre, a inteligencja wysoka. Można poczuć znaczny ładunek energii, odwagę, przedsiębiorczość, aktywność ale także niecierpliwość, brawurę i nieroztropność.

Aura:
Dni ognia wyróżniają się ciepłem, nawet w chłodniejsze dni, ale także nagłymi załamaniami pogody jak burze.

Pokarm:
W ognistych znakach bardzo dobrze wykorzystywane przez organizm jest zwierzęce i roślinne białko. Stymuluje ono proces odnowy i obudowy, wzmacniając siłę fizyczną, a także energię umysłową.  To wszystko przekłada się również na pokarmy, które służą osobie z pod określonego znaku zodiaku, np. dla znaku Lwa szczególnie korzystna jest fasola, odżywia i wzmacnia całe jego ciało, a zwłaszcza serce i krążenie.

białko zwierzęce:
ryby, chude mięso, nabiał i jajka
owoce jagodowe czyli soczyste jadalne owoce, z mięsistym miąższem zawierającym nasionka, np: truskawki, poziomki, maliny, porzeczki, borówki amerykańskie, jeżyny, czarne jagody, agrest i winogrona
Warzywa owocowe: tworzą się po przekwitnięciu kwiatów, w ich miąższu znajdują się nasiona, np: dynia, kabaczek, bakłażan, cukinia, ogórek, papryka, pomidory czy okra
Warzywa strączkowe: bób, ciecierzyca, różne odmiany fasoli,  groch, soczewica, soja
ostre przyprawy

Szczególne oddziaływanie na ciało: Księżyc w znakach ognia wpływa przede wszystkim na narządy zmysłów. Człowiek dysponuje pięcioma zmysłami, które informują go o tym co się dzieje wokół niego, są to: wzrok, słuch, dotyk, węch i smak, dodatkowo zmysł równowagi i wszelkie czynności związane z czuciem.

Fhoto Vaco FreeBaran
Do znaku Barana przyporządkowane są głowa, mózg, oczy i nos. Możemy cierpieć na szczególnie dokuczliwe migreny i dlatego warto jest unikać czynników je wywołujących:, takich jak stres, używki, czekolada i wszystkiego co migreny u nas prowokuje. Nasilają się też zaburzenia koncentracji i zmęczenie oczu.
Narządy zmysłów, znajdujące się w obszarze głowy, pozwalają nam oszacować każdą nową sytuację, a dzięki pracy mózgu potrafimy reagować na każde nowe doświadczenie i wrażenie. Bóle głowy powstają często wtedy, gdy trudno nam zaakceptować nową sytuację, jesteśmy zmuszeni do podejmowania ryzyka, lub brak nam sił aby zamknąć pewien etap życia i otworzyć nowy.

Podczas pobytu Księżyca w Baranie odczuwamy zwiększoną wiarę we własne siły, także bystrość umysłu. Nasze reakcje stają się bardziej spontaniczne, jednak z dozą odpowiedzialności. Siła przebicia i spora energia ułatwiają nam zaczynanie nowych projektów, dotychczas sprawiających trudność. Odczuwamy przypływy intensywnego ale krótkotrwałego entuzjazmu,  również rozdrażnienia, czystego egoizmu, uporu i bezwzględności. Brakować nam może zdolności empatycznych. Wzrasta też chęć na przygody miłosne traktowane jak akt sportowy.

zodiac, Fhoto Vaco FreeLew
Znak lwa przyporządkowany jest do pleców, krwioobiegu, serca, przepony i tętnic. Podczas trwania lwich dni każdy z nas jest  narażony na rosnący niepokój i zaburzenia snu. Są to dni szczególnie suche i silnie odczuwamy pragnienie. Wspaniałe efekty dają za to masaże pleców.  Lepiej unikać  przeciążania psychicznego i fizycznego, zwłaszcza przy kłopotach z krążeniem i sercem. Serce pompuje krew regularnym rytmem do każdej części ciała i można je porównać do poczucia tożsamości, które w niedostrzegalny sposób czerpie , jak i przekazuje sygnały otaczającym nas ludziom. Lew czuje się częścią systemu, w którym w naturalny sposób "daje" i "odbiera", kocha i jest kochany, musi czuć wartość jaką stanowi dla otoczenia i jaką stanowi ono dla niego. Wszelkie zaburzenia tej pewności odbijają się właśnie w okolicach serca.

Księżyc w Lwie obdarza nas silną samoświadomością i sporą odwagą. Pragniemy w te dni znaleźć miejsce dla własnej kreatywności i autoprezentacji, i po to jest potrzebny nam wtedy kontakt z innymi. To także czas nieokiełznanej radości życia i wspaniałomyślności. Pojawia się chęć do uwodzenia, namiętności i czułości. Odczuwamy silny instynkt opiekuńczy, ale także chęć posiadania i zazdrość.

zodiac, Fhoto Vaco FreeStrzelec
Znak strzelca oddziałuje na odcinek lędźwiowy kręgosłupa, uda i układ żylny. Na urazy szczególnie podatny jest teraz kręgosłup lędźwiowy. Bóle  i problemy w  wymienionych okolicach związane są przeważnie z niejasnościami dotyczącymi przyszłości lub brakiem perspektyw na nią.

Dni strzelca mają tendencję do nagłych zmian pogody.

Księżyc w znaku Strzelca obdarza temperamentem i ogniem. Stajemy się bardziej zmienni i elastyczni, odczuwamy chęć podróżowania, budzi się tęsknota za czymś nieznanym. Łatwo zawieramy znajomości, łagodzimy spory i nieporozumienia. Miłość i łono przyrody dodają nam w te dni skrzydeł.

 

Księżyc w trygonie Ziemi

Trygon ziemi charakteryzuje się takimi cechami jak suchy i zimny. Wiąże się to z melancholijnym, umiarkowanym temperamentem, który oznacza powolne ale długotrwałe reakcje. W dniach ziemi mamy skłonność do rozwagi, lojalności i wytrwałości ale także sporego uporu i bojaźliwości.

Aura: Dni w znakach ziemi wyróżniają się chłodnym mikroklimatem i nawet przy wysokiej temperaturze chłód jest mocniej odczuwalny i przenikliwy.

Pokarm: Korzystnie przyswajane są składniki z warzyw korzeniowych, które w tych dniach wpływają dobrze na cały nasz układ krążenia. Służą nam także grzyby i potrawy słone. Zresztą w dniach ziemi może pojawić się naturalny apetyt na słone.

warzywa korzeniowe: marchew, ziemniaki, buraki, seler, pasternak, pietruszka, chrzan, korzeń mlecza, topinambur, skorzonera, batat
grzyby i potrawy słone

Szczególne oddziaływanie na ciało: Księżyc w znakach ziemi wpływa na krwioobieg. Układ krążenia to zamknięty system naczyń krwionośnych, które pod wpływem rytmicznych impulsów serca transportują nieustannie przez organizm krew będącą nośnikiem substancji odżywczych oraz oczyszczającą organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii.

Fhoto Vaco FreeByk

Znak byka oddziałuje na szyję, krtań, tarczycę, zęby, żuchwę, kark i uszy. Łatwo o chrypkę, przeziębienie, anginy czy zapalenia ucha. Wiele osób odczuwa też sztywność karku. Szczególną wrażliwością odznacza się zmysł słuchu. Dolegliwości gardła pojawiają się, gdy czujemy się źle w jakiejś sytuacji, ale nie wyrażamy otwarcie swojego zdania.

W dni Byka łatwo utrzymujemy równowagę duchową, ale odczuwamy także silną żądzę posiadania oraz pomnażania pieniędzy. Budzi się w nas potrzeba bezpieczeństwa, przywiązanie do starych nawyków a także niezawodna lojalność i wytrwałość. Mamy też  większą skłonność do podejmowania nieodwołalnych decyzji, takich jak małżeństwa. Dominują  w nas uczucia zazdrości i zmysłowy nastrój - w dni byka cieszy nas wszystko co zadawala zmysły.

Fhoto Vaco FreePanna

Znak panny oddziałuje na narządy trawienne jak jelito cienkie i grube, śledzionę, trzustkę, przemianę materii i na nerwy. Powszechne stają się problemy trawienne. Przykładem może być tak częsty, u dzieci w wieku szkolnym, ból brzucha sygnalizujący, że skoncentrowana w czasie ilość i rozpiętość tematyki lekcji i ich abstrakcyjność jest odbierana jako "ciężko strawna". Dzieci nie są w stanie przyswoić tyle materiału, boją się porażki i dostają bólu brzucha. Podobne podłoże może mieć alergia pokarmowa.

W dniach Panny zwiększa się poczucie odpowiedzialności i zdolności analityczne. Zaczyna nas cechować obowiązkowość, drobiazgowość, sumienność, zdolności organizacyjne i dystans. Dominuje obserwacja i staranne rozważanie, a także skłonność do zamykania się przed innymi i powściągliwość. Seks staje się mało istotnym tematem.

Fhoto Vaco FreeKoziorożec
Znak koziorożca wywiera szczególny wpływ na układ kostny, stawy, zwłaszcza kolanowe oraz skórę. Dlatego ograniczamy w takie dni wszystko, co przeciąża stawy i kości, i unikamy sytuacji, które mogą doprowadzić do skomplikowanych zazwyczaj w tych dniach złamań. Bóle kolan przeważnie związane są z nadmiarem ambicji, a wszelkie bóle stawowe wywołane są przez sytuacje, które uniemożliwiają nam swobodne wyrażanie uczuć.

W dniach Koziorożca znaczenia nabierają ład, zasady, dyscyplina, rzetelność i obowiązki poczucie odpowiedzialności także w sferze prywatnej. Łatwiej nam teraz osiągać wysoko postawione cele. Czas wolny, seks i zabawa stają się czymś drugorzędnym.

 

Księżyc w trygonie powietrza

Z trygonem powietrza wiążą się cechy ciepły i wilgotny. Charakteryzuje go usposobienie sangwiniczne, czyli lekki, żywy temperament. Typowe są szybkie, porywcze reakcje i dobra pojętność. W dniach powietrza możemy odczuwać żwawość, wrażliwość, skłonność do pochopnego zapału a także nerwowy niepokój, drażliwość i niestałość.

Aura: Dni powietrzne wyróżniają się intensywniejszym naświetleniem, czyli jest widniej niż kiedy indziej, nawet jak na niebie królują chmury. Dla wielu osób blask słońca może być teraz za jaskrawy, ale zawsze działa na nas ożywczo i pobudzająco.

Pokarm: Znakomicie przyswajamy teraz składniki z roślin kwiatowych i kwiatów jadalnych. To także pora dobrego przyswajania tłuszczów i  ich pozytywnego oddziaływania na gruczoły dokrewne. Możemy sobie pozwolić na potrawy bardzo tłuste, ale warto wziąć pod uwagę ich wartość odżywczą.

Warzywa kwiatowe
: czyli takie, w których jadalną częścią są nierozwinięte kwiaty. Są to między innymi brokuły, karczochy, kalafiory, brukselka i karczochy
Jadalne kwiaty: kwiaty kabaczka, dyni, nasturcji, rumianku, mniszka lekarskiego, hibiskusa, bzu lilaka, ostu, kwiat jabłoni, ogórecznika, czarnego bzu, lawendy
tłuszcze

Szczególne oddziaływanie na ciało: Księżyc w znakach powietrza wpływa na układ gruczołowy. Układ dokrewny zaraz po nerwowym jest najważniejszym układem regulującym i koordynującym czynności rozmaitych części ciała, działa poprzez wytwarzanie hormonów regulujących przede wszystkim metabolizm, wzrost i rozmnażanie. Gruczoły dokrewne to: szyszynka, podwzgórze, przysadka mózgowa, gruczoł tarczowy, gruczoły mleczne, trzustka, nadnercza, grasica, gruczoły przytarczycowe, gruczoły płciowe - gonady, zespół komórek nerwowych wytwarzających neurohormony, komórki błony śluzowej żołądka oraz jelita cienkiego wytwarzające hormony tkankowe.

Fhoto Vaco FreeBliźnięta

Znak bliźniąt oddziałuje na bark, ręce, dłonie i oskrzela. Oddychając pobieramy tlen zawarty w powietrzu. W ten sam sposób odbieramy wrażenia z otaczającego nas świata, szczególnie te, które uważamy za godne rozważenia. Bliźnięta chcą zrozumieć, to co widzą, czują i słyszą. Tak jak niektórzy ludzie potrafią oddychać głębiej niż inni, tak niektórzy są w stanie czerpać więcej informacji z tego samego wydarzenia. Nasz oddech potrafi zakłócić każda informacja, której nie chcemy przyswoić. Proste przykłady: ktoś, kto niechętnie słucha lub nie wierzy, w to co słyszy, kładzie ręce zaplecione na klatce piersiowej. Gdy brak nam właściwych słów, pomagamy sobie gestykulacją. Kiedy słyszymy coś dla nas strasznego często nie możemy złapać oddechu. Choroby dróg oddechowych, wady wymowy i dolegliwości stawów rąk związane są często z niemożnością nawiązania tak cenionego przez Bliźnięta kontaktu.

Księżyc przebywając w Bliźniętach obdarza nas zdolnością komunikowania się, wesołością, rozbudzeniem umysłu i głodem wiedzy. Wzrasta pragnienie nowych doświadczeń i wrażeń, wymiany poglądów i idei. Mamy skłonność do intensywnych rozmów, do spotkań. Bliskość intymna staje się sprawą drugorzędną.  Jesteśmy bardziej ruchliwi i trudno nam się skoncentrować, za wiele nas ciekawi, przy tym możemy być za bardzo powierzchowni. Jednostajność i monotonność zaczyna nas męczyć.

Fhoto Vaco FreeWaga
Wadze podlegają narządy wydzielnicze jak nerki czy pęcherz, oraz cała okolica bioder. Choroby i bóle w okolicach nerek powstają wtedy, kiedy niemożność spełnienia oczekiwań  innych osób wytrąca nas z równowagi. Nie potrafimy wówczas poradzić sobie z bezradnością, szczególnie wtedy, gdy osobą potrzebującą pomocy jest ktoś bliski. Waga potrzebuje spokojnej atmosfery w życiu i w pracy. Kiedy ta atmosfera zostaje zakłócona, trudno jej funkcjonować własnym rytmem, co może prowadzić do zaburzeń w wymienionych obszarach.

Księżyc w znaku Wagi rozbudza silne pragnienie harmonii i miłości w otoczeniu. Uaktywnia się także szczególny zmysł piękna i zainteresowanie wygladem. Wzrastają nasze zdolności dyplomatyczne do łagodzenia konfliktów. Zresztą na ogół w te dni panuje większa harmonia. Przyjaciele i bliscy są teraz na pierwszym planie, dominuje też romantyczny nastrój i chęć współpracy. Za to nie jest to dobry czas na podejmowanie decyzji czy wyrażanie otwarcie swego zdania.

Fhoto Vaco FreeWodnik
W dniach wodnika Księżyc oddziałuje na podudzia, kostki i układ żylny. Dlatego nie obciążamy kostek i jeśli mamy problemy z układem żylnym,  jak żylaki, to nogi w dniach wodnika warto często kłaść uniesione wyżej i zrezygnować z długiego stania czy chodzenia. Pomagają też naprzemienne prysznice. Krążenie krwi jest uzależnione od kondycji serca i naczyń krwionośnych. Wodnik w symbolice utrzymuje rytm serca i wychodzi naprzeciw raz swoim osobistym potrzebom , raz potrzebom otoczenia. Gdy nie przestrzegamy tej reguły zakłócamy naturalny rytm i całe krążenie.

Księżyc w dniach Wodnika wysuwa na pierwsze miejsce potrzebę kontaktu z otoczeniem ale też zainteresowanie swobodą i rozwijaniem swojego indywidualizmu. Sprzyja przeżyciom w grupie,  zaangażowaniu społecznemu i lojalnością wobec przyjaciół, ale także realizacją dziwacznych wyobrażeń. Ciężej nam znieść ograniczenia, zakazy i nakazy. Mamy chęć burzyć bariery i wyróżniać się. Pojawiają się niespodziewane, oryginalne pomysły i rozwiązania. Mamy też mnóstwo tematów do przyjacielskich rozmów.

 

Księżyc w trygonie Wody

Z trygonem wody wiążą się cechy wilgotny i chłodny, oraz flegmatyczne usposobienie, objawiające się dość powolnymi i słabymi reakcjami. W dniach wody wzrasta silnie intuicja, żywa fantazja, tolerancja oraz skłonność do marzeń ale również przewrażliwienie, naduczuciowość i lęk przed życiem.

Aura: W dniach wody należy liczyć się z częstszymi niż zazwyczaj deszczami czy śnieżycami. Nawet przy słonecznej pogodzie mamy wrażenie uczucia wilgoci.

Pokarm: Znakomicie przyswajają się substancje odżywcze z roślin liściastych. Wiele osób odczuwa też wzmożony apetyt na produkty zbożowe i mączne. Węglowodany, pomijając oczywiście słodycze, szczególnie wzmacniają w tych dniach układ nerwowy. Jednak z powodu łatwego przyswajania obecnie węglowodanów,  lepiej aby unikały ich osoby otyłe.

Warzywa liściowe: cykoria, roszpunka warzywna, rukola, mniszek lekarski, sałaty, jarmuż, szpinak, botwinka, kapusta, pokrzywa, ogórecznik a także szparagi
zioła: majeranek, mięta, melisa, bazylia, oregano, koperek, natka pietruszki
produkty zbożowe i mączne: pieczywo, kasze, makarony

Szczególne oddziaływanie na ciało: Księżyc w znakach wody wpływa przede wszystkim na nasz cały układ nerwowy, którego zadaniem jest nadzorowanie czynności narządów wewnętrznych organizmu oraz umożliwienie kontaktu ze światem zewnętrznym.

Fhoto Vaco FreeRak
Znak raka oddziałuje na klatkę piersiową, płuca, żołądek, wątrobę i pęcherzyk żółciowy. Ostrożnie należy dobierać potrawy czy używki, nasilają się bowiem w tym czasie kłopoty z  żołądkiem  i drogami żółciowymi. Warto unikać wszystkich konfliktów i ze spokojem podejść do stresujących sytuacji, inaczej szybko odbije się to na pracy naszego przewodu pokarmowego. Przesyceni nadmiarem emocji czujemy się nie raz niezdrowo.

Księżyc w znaku Raka stymuluje rozwój wrażliwości na piękno, uduchowienie człowieka, także chęć przynależenia do grupy, reakcje emocjonalne i niestałość oraz huśtawki emocji.  Mamy skłonność do kierowania się emocjami, które górują teraz nad rozumem. Łatwiej nas zranić, bo atmosfera otoczenia ma większy wpływ na nasze nastroje. Istotne dla nas staje się poczucie bezpieczeństwa, chęć zamykania się w kręgu rodziny, bliskich partnerów, a także czułość.

Fhoto Vaco FreeSkorpion

Znak skorpiona oddziałuje na narządy płciowe i moczowód, dlatego unikamy podczas ich trwania przechłodzenia tych okolic. Uważać też muszą na siebie kobiety ciężarne z powodu dużego ryzyka poronień. Organy płciowe, tak jak zachowanie seksualne człowieka otoczone są atmosferą tajemniczości, są analogią do głębi uczuciowej życia emocjonalnego. W świetle powszechnej teorii, ktoś kto naturalnie przeżywa miłość cielesną i daje wyraz swym uczuciom nie potrafi  nad sobą panować . Skorpion uczy, że to właśnie rozwój emocjonalny czyni nas pełnowartościowymi. Dolegliwości organów pojawiają się, kiedy nie potrafimy dać upustu intensywnym uczuciom.

W dniach Skorpiona Księżyc oddziałuje na naszą impulsywność, namiętność, brak strachu przed konfrontacją i kompromitacją, na waleczność i nieufność. Łatwiej przychodzi nam wszelka rezygnacja ze starych nawyków oraz przeprowadzanie zmian, z którymi wcześniej sobie nie radziliśmy. Pojawia się możliwość przejawiania najgłębszych uczuć, także całkiem skrajnych , np. ogromna wrażliwość na innych albo podwyższona drażliwość, gdzie ciężko nam nabrać dystansu do własnych emocji. To dni, kiedy ludzie są nam potrzebni do wymiany uczuć, potrafimy utożsamić się z drugim człowiekiem i czuć dokładnie to, co on. Nasila się także zmysłowość, dochodząca wręcz do ekstazy. Mamy skłonność do łamania tabu i odkrywania tajemnic. Możemy w tych dniach doznać czegoś, co nie mieści się w sferze codzienności i przeciętności, a nawet w sferze naszych wyobrażalnych pragnień.

Fhoto Vaco FreeRyby
Znak ryb oddziałuje na nogi i palce u stóp, dlatego sprawiamy teraz ulgę stopom w formie masażu, refleksoterapii i kąpieli. Dolegliwości stóp, a także poczucie zmęczenia i braku witalności, pojawiają się, gdy człowiek nie potrafi oderwać się od obowiązków życia materialnego i skierować nawet na chwilę uwagi na aspekty duchowego życia.

W dniach Ryb łatwiej zapominamy o nieustannej pogoni za dobrami materialnymi, nabieramy dystansu do trosk codziennego życia, akceptując życie takim jakie jest. Pobudza się nasza kreatywność, empatia, wręcz przejmowanie tożsamości otaczających nas osób i szczególna refleksja. Odzywa się silna tęsknota za duchowym nawiązaniem kontaktu z samym sobą. dlatego możemy łatwiej wycofywać się w prywatność. Wraz z rybami wchodzimy w świat fantazji i marzeń, dążenia do jedności. Pojawia się pragnienie, aby zrozumieć otoczenie i być przez nie zrozumianym, a także skłonność do dawania.  Uczucia i odczucia są na tyle silne, że oddziałują długo po zakończeniu dni ryb.

 

Grafiki:  Photovaco.com,  Wikipedia

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Mapa odwiedzających

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj82
WczorajWczoraj268
W tym tygodniuW tym tygodniu350
W tym miesiącuW tym miesiącu1794
RazemRazem161661

Statystyka

Użytkowników : 71
Artykułów : 73
Zakładki : 29

Logowanie